Proč někteří lidé dokáží usnout hned?

Přidat na Seznam.cz

Ležíte vzhůru hodiny poté, co jste šli do postele? Ve skutečnosti existují lidé, kteří okamžitě upadnou do hlubokého spánku. Je to stále normální?

Dr. Alfred Wiater z Německé společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu uvedl: „Pokud někdo usne okamžitě kdykoli a kdekoli, je to známkou nedostatku spánku nebo patologicky zvýšené potřeby spánku. Ale pokud můžete usnout rychle, je to ideální. To hovoří o dobrém spánkovém tlaku, dobře zvolené hodině spánku, nejlépe zhruba ve stejnou dobu každý den, dobrou fyzickou únavu.“

Ale ne každý může okamžitě usnout. Podle průzkumu 41 procent obvykle usne do deseti minut. Dalších 44 procent do 30 minut.

Pokud jste po půl hodině stále vzhůru v posteli, měli byste znovu vstát a udělat něco monotónního a uvolňujícího, dokud nebudete opravdu unavení na to, abyste usnuli. Úroveň stresu je často příliš vysoká. Pomohou pravidelné rituály před spaním, například poslech relaxační hudby nebo čtení relaxační knihy.

person reading book on bed
Maria Molnarova / Unsplash.com:

Čtení knihy před spánkem může ve skutečnosti přinést snížení stresu až o 68%. Poslech hudby snižuje hladinu stresu o 61 procent, čaj před spaním o 54 procent a večerní procházka o 42 procent. A existuje další přirozený způsob, jak povzbudit relaxaci: Prostě příjemný kontakt a povídání s partnerem nebo dokonce využít čas před spánkem k sexu.