Trpíte prokrastinací? Zjistěte, jestli ji máte i vy!

Přidat na Seznam.cz

Práce máte nad hlavu a místo toho děláte něco jiného? Odkládáte práci na pak a co nejpozději to jde? Koukáte do zdi, na sociální sítě, uklízíte, ale hlavně neděláte to, co máte? Tak to možná trpíte prokrastinací!

Co to je?

Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu, píše Wikipedia. Prostě neděláte, co máte, a děláte něco naprosto jiného. Pozor, prokrastinátor není lenoch. Jen místo řešení problému na úřadě začal hrabat listí na zahradě, které mohlo týdny počkat. Není radno prokrastinaci podceňovat, může to být totiž příznak závažného mentálního onemocnění.

Je úplně normální, čas od času, prokrastinovat. Všichni prokrastinujeme a kdo říká, že ne, tak lže. Skutečný prokrastinator se pozná podle toho, že trpí tzv. rozhodovací paralýzou, kdy není schopen se rozhodnout. Jeho povinnosti a úkoly se kupí a on propadá stresu a depresi.

Jak se zbavit prokrastinace v běžném životě?

Dny, kdy se nám nechce nic, mohou nastat často. Jak se z toho dostat a splnit všechny úkoly do práce a povinnosti? Zkuste těchto 5 tipů na zlepšení a zpříjemnění pracovní morálky.

  1. Udělejte si příjemné pracovní prostředí – ukliďte si pracovní stůl, uvařte si kávu
  2. Plánujte – podle důležitosti úkolu, začněte těmi lehčími
  3. Odstraňte rušivé elementy – vypněte telefon, pozavírejte zbytečné karty v prohlížeči
  4. Dělejte přestávky – po hodině se na 10 minut protáhněte
  5. Odpočívejte – myslete na aktivní i pasivní odpočinek

Zdroje: Wikipedia, Prozeny