Vitamíny, které se během pandemie vyplatí doplňovat

Přidat na Seznam.cz

Distanc, dezinfekce a nošení roušky snižují riziko kontaminace, které se tolik bojíme tváří v tvář zuřící pandemii. Stejně důležité je zajistit si imunitu. Lze ji posílit několika způsoby a v tom pomůže přísun důležitých vitamínů a mikroelementů.

Při kontaktu s bakteriemi a viry imunitní systém mobilizuje potravní buňky (makrofágy) a lymfocyty, což je typ bílých krvinek, které produkují protilátky. Tyto buňky eliminují napadající patogeny a zabraňují rozvoji nemoci. Posílení této přirozené ochranné bariéry sníží riziko infekce a pomůže vám rychleji se vypořádat s infekcí, když onemocníte. Zde jsou způsoby, jak pomoci.

Vyvážená strava

To je základ imunity. Jezte 4–5 různých jídel denně, abyste svému tělu dodali látky potřebné k obraně proti infekci. Jaké produkty stojí za zapamatování při sestavování jídelního lístku během pandemie?

V období únavy a zvýšeného napětí stojí za to doplnit stravu sadou vitamínů B. Zvláštní roli pro hladké fungování nervového systému hraje: vitamin B12, který se podílí na syntéze serotoninu – neurotransmiteru důležitého pro zlepšení nálady, vitamin B6 – podporuje vstřebávání hořčíku, který snižuje stres, a kyselina listová (vitamin B9), která chrání před depresí nálady, má pozitivní vliv na chuť k jídlu a spánek.

Minimálně polovina každého jídla by měla být zelenina a ovoce. Čerstvé rostlinné produkty s téměř žádným zpracováním (včetně rostlinných olejů, ořechů a celých zrn) poskytují vitamíny, stopové prvky a další bioaktivní látky, které stimulují imunitní systém, jako je beta-karoten (provitamin A), vitamin E, hořčík, zinek a selen.

Vitamin C je obzvláště důležitou složkou ovoce a zeleniny pro imunitu, protože stimuluje produkci interferonu, který pomáhá štěpit viry. Zimní menu je v něm chudší, proto stojí za to sáhnout po obilovinách.

Celozrnný chléb a krupice jsou zdrojem vitamínů ze skupiny B (B1, B2, B3, B9 – tj. kyselina listová) a také zinku – prvku potřebného pro tvorbu bílých krvinek, který podporuje imunitu. Vitaminy B najdete také v mléčných výrobcích.

Z vitamínů z této skupiny si zaslouží zvláštní pozornost vitamin B6, který se podílí na tvorbě protilátek – nachází se v banánech, avokádech, rybách, drůbeži, hovězím masu a bramborách.

Játra a jiné droby, stejně jako ryby, vejce, hovězí a telecí maso, jsou dobrým zdrojem vitaminu B12, který je potřebný pro tvorbu protilátek. Na druhou stranu, vitamin A, nezbytný pro produkci bílých krvinek, najdete v mléčných výrobcích, másle a játrech, tučných mořských rybách a vejcích.

Bohužel nemoci trávicího systému, užívání určitých léků, závislost na nikotinu, nadměrné užívání stimulantů, jako je káva nebo alkohol, mohou narušit vstřebávání látek nezbytných pro imunitu z potravy. Pak stojí za to sáhnout po doplňku obsahujícím vitamíny a minerály v dávkách odpovídajících doporučeným referenčním hodnotám.

Doplněk vitaminu D.

Vitamin D je mimořádně prospěšný nejen pro stav kostí, ale také pro imunitní systém. Tělo jej syntetizuje v kůži pod vlivem UVB paprsků, ale v podzimním a zimním období jej produkuje příliš málo. Ani strava bohatá na mastné mořské ryby bohaté na vitamíny (losos, úhoř, sleď, makrela) nemusí kompenzovat nedostatek zimy. Odborníci na výživu proto doporučují doplňování vitaminu D od září do dubna a senioři po celý rok.

Relaxace a zdravý spánek

Jelikož je imunitní systém spojen s nervovým systémem, je chronický stres zhoršující se pandemie bombou pro imunitu. Naučte se vypořádat se s nervovým napětím: každý den si udělejte čas, odpočiňte si při svých oblíbených činnostech, používejte relaxační techniky, rozvíjejte přátelství.

Snažte se nepracovat příliš pozdě, aby se vaše mysl uklidnila, než budete v noci spát. Vypněte počítač a televizi 2 hodiny před spaním, nekontrolujte smartphone – modré světlo vyzařované obrazovkami narušuje sekreci melatoninu, hormonu, který vám pomáhá usnout.