Krampus show. Je to věc vhodná k tradičním českým Vánocům nebo jen módní výstřelek ze „západu“? Názorová přestřelka na Facebooku
Po nedělním průvodu Čertů ze severu se na facebookové stránce města Mostu strhla diskuze ohledně toho, zda tato show, která se těší vysoké návštěvnosti, vůbec patří do našich krajů. Podle některých diskutujících je to věc, kterou sem někdo přitáhl ze západu a ničí to tradiční pojetí českých Vánoc. Jak to tedy je s krampusáky ve skutečnosti?
Zjednodušeně řečeno je krampus rakouská obdoba našeho čerta, který v Rakousku doprovází Mikuláše. V některých případech si ovšem krampusáci vystačí i sami. V Česku jsme zvyklí na mírumilovný průvod Mikuláše s čertem, případně je doplňuje postava anděla. U nás je hlavní postavou Mikuláš. U našich jižních sousedů je hlavní osobou právě podobizna čerta.
„Žádné hovadiny převzaté z tzv. západu neslavím, máme svoje krásné tradice.“ – Facebook
V Rakousku je to velmi dlouhá tradice, kterou se mnohdy církev snažila zakázat. Přece jen je postava čerta v jejich pojetí vyobrazení samotného satana. Také v posledních letech byla snaha tuto tradici omezit, jelikož se vyskytly názory, že toto pojetí čertů může být pro děti příliš děsivé.
„Váš názor vám neberu, ale máte smůlu-krampusaci jsou stále více a více v oblibě a jsou čím dál víc propracovanější…“
Samotná postava Krampuse se zrodila již v předkřesťanských dobách. Pro alpské národy se jednalo o zpodobnění horského démona. Po příchodu křesťanství se tato postava postupně propojila s postavou ďábla a tuto podobu si zachovala víceméně dodnes. Jako doprovod Mikuláše se začal objevovat v 17. století, informuje magazín Lifee.cz
„Bylo to super, alespoň se tady něco děje, s dcerou jsme si to užili, čerti byli klidní, za mě super„.
Takže jak je na první pohled jasné, jedná se o stejnou tradici, která k vánocům neodmyslitelně patří. Jen tento způsob není u nás natolik zakořeněný.
A jaký je váš názor na pekelnou show?
Zdroj: Lifee, redakce