Marie Terezie byla nelítostná. Nejkrásnější dceru provdala za „hulváta“

Přidat na Seznam.cz

Marii Terezii všichni známe. Už méně je nám ale známo, co tato žena provedla své nejkrásnější dceři, Marii Karolíně. Ta byla krásná po svém otci, Františku Štěpánovi Lotrinském a povahou se podobala spíše matce. Marie Karolína byla bystrou a poměrně emancipovanou ženou. Přesně takovou, která mohla kráčet ve šlépějích své o něco slavnější matky. 

Web Dotyk. cz informuje, že Marie Karolína byla v pořadí třináctým dítětem svazku Marie Terezie a Františka Lotrinského. Ti už dvě Marie Karolíny na svět přivedly, obě ale záhy zemřely, a tak Marie Karolína dostala jméno po svých sestrách. 

Marie Terezie chtěla pro všechny své potomky ten nejlepší možný život, jakého se jim jen mohlo dostat. Samozřejmě s ohledem na rod Habsburků. I proto se rozhodla, že všechny své dcery dobře provdá. Marii Karolíně tím ale rozhodně hezký život nezajistila. 

Krásná dívka spanilého rodu žila v době, kdy byl sňatek z lásky spíše snem, než každodenní realitou. Zato sňatek z rozumu byl často denní chléb. Marie Terezie si přála zůstat zadobře zejména se španělským králem. A proto se rozhodla, že provdá Marii Karolínu za jeho syna Ferdinanda. Tím však pro svou dceru podepsala krutý ortel.

Volba nejdříve padla na dvě sestry Marie Karolíny, ale ty obě zemřely na neštovice. Potřetí tak volba byla jasná. Manželkou Ferdinanda, krále neapolského a sicilského, se stane Marie Karolína. Tím byl osud nejkrásnější z dcer Marie Terezie bohužel navždy neblaze zpečetěn.

Ferdinand byl zavalitý, měl velké rty a dlouhý křivý nos. Jako člověk byl také poměrně cholerický, hulvátský a hloupý. Ačkoliv byly sňatky z rozumu v době Marie Terezie zcela běžné, tento sňatek rozum doslova a do písmene postrádal.

Zdroj: Dotyk.cz, Instagram