Deprese možná není způsobena chemickou nerovnováhou. Co je její příčinou?

Přidat na Seznam.cz

Dlouhou dobu jsme depresi chápali tak, že je způsobena chemickou nerovnováhou v mozku, který neprodukuje dostatek serotoninu – chemické látky, která přináší štěstí. Nový rozsáhlý přehled desítek výzkumů v této oblasti však dospěl k závěru, že deprese nemusí být nutně způsobena nedostatkem serotoninu, uvedl server Huffingtonpost.

Dlouhou dobu se mělo za to, že deprese je způsobena chemickou nerovnováhou v mozku, který neprodukuje dostatek serotoninu – chemické látky, která přináší štěstí.

Nový rozsáhlý přehled desítek studií v této oblasti však dospěl k závěru, že deprese nemusí být nutně způsobena nedostatkem serotoninu.

Nejen chemie, ale i minulost

To, co může být s tímto stavem silněji spojeno, jsou negativní životní události, které snižují náladu, zjistili vědci z University College London (UCL), kteří pro svůj komplexní přehled, který byl publikován v časopise Molecular Psychiatry, přezkoumali předchozí přehledy výzkumu serotoninu a deprese.

Tým UCL uvedl, že tento přehled by mohl změnit naše představy o léčbě deprese, ačkoli jiní lékaři uvedli, že myšlenka, že za depresi může pouhá chemická nerovnováha, je zastaralá, a zároveň zdůraznili, že antidepresiva zůstávají vedle mluvících terapií užitečnou možností.

U 7,3 milionu Britů ve Spojeném království, kteří užívají antidepresiva (17 % populace), může přesvědčení, že mají chemickou nerovnováhu, ve skutečnosti vést k pesimistickému pohledu na život – domnívají se, že ho nemohou ovlivnit, což snižuje pravděpodobnost, že vyhledají léčbu, uvedli vědci.

„Myslím, že můžeme s jistotou říci, že po obrovském množství výzkumů prováděných po několik desetiletí neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že deprese je způsobena poruchami serotoninu, zejména jeho nižší hladinou nebo sníženou aktivitou,“ uvedla hlavní autorka přehledu Joanna Moncrieffová, profesorka psychiatrie. „Mnoho lidí užívá antidepresiva, protože byli přesvědčeni, že jejich deprese má biochemickou příčinu, ale tento výzkum naznačuje, že toto přesvědčení není podloženo důkazy.“

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) se dnes běžně předepisují jako antidepresiva při léčbě velké depresivní poruchy, úzkostných poruch a dalších psychiatrických onemocnění.

Prášky možná nejsou účinné

Vědci však uvedli, že ačkoli jsou antidepresiva podle časopisu Lancet předepisována jednomu ze šesti dospělých ve Velké Británii, neexistuje dostatek důkazů, které by naznačovaly, že podávají do mozku správné množství chemických látek.

Analýzou jiných studií tým UCL zjistil, že u lidí, kterým byla uměle snížena hladina serotoninu, nedošlo ke zvýšení deprese.

Bylo zjištěno, že k tomu spíše přispívají stresující životní události, které zvyšují pravděpodobnost, že lidé budou trpět depresí. To je podle recenzentů důležité, protože v současné době si 80-90 % populace myslí, že za depresi může výhradně nízká hladina serotoninu nebo chemická nerovnováha.

Spoluautor přehledu UCL, doktor Mark Horowitz, školící psychiatr a klinický výzkumník v oboru psychiatrie, uvedl: „Během svého psychiatrického výcviku jsem se učil, že deprese je způsobena nízkou hladinou serotoninu, a dokonce jsem to učil studenty na svých vlastních přednáškách. Účast na tomto výzkumu mi otevřela oči a mám pocit, že vše, co jsem si myslel, že vím, se obrátilo naruby.“

„Jedním ze zajímavých aspektů ve studiích, které jsme zkoumali, bylo, jak silný vliv měly na depresi nepříznivé životní události, což naznačuje, že špatná nálada je reakcí na životní události lidí a nelze ji redukovat na jednoduchou chemickou rovnici.“

Důležitá léčba

Přehled UCL neznamená, že bychom měli zahodit antidepresiva, zdůraznili vědci, ale stále je třeba pracovat na tom, abychom zjistili, jak přesně fungují – protože to nemusí být tak jednoduché jako zvýšení hladiny serotoninu.

Allan Young, ředitel Centra pro afektivní poruchy v Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King’s College London, však v komentáři k výzkumu pro BMJ uvedl, že jen velmi málo psychiatrů stejně zastává jednoduchou teorii chemické nerovnováhy.

„Užívání těchto léků je založeno na důkazech z klinických studií, které informují o jejich použití pro pacienty. Tento přehled na tom nic nemění,“ řekl.

Royal College of Psychiatrists ve svém prohlášení uvedla: „Účinnost antidepresiv se u různých lidí liší a důvody jsou složité, proto je důležité, aby péče o pacienty vycházela z potřeb každého jednotlivce a byla pravidelně přezkoumávána.“

Pokračující výzkum léčby deprese je důležitý, aby nám pomohl lépe pochopit, jak léky fungují, a také jejich účinnost. Léky by měly být dostupné pro každého, kdo je potřebuje.

„Na základě tohoto přezkumu bychom nikomu nedoporučovali přestat užívat antidepresiva a doporučili bychom všem, kteří mají obavy ohledně svých léků, aby se obrátili na svého praktického lékaře.“

Zdroj: huffingtonpost.co.uk